A családomban előfordul cukorbeteg
Egyértelműnek látszik a legújabb kutatások alapján, hogy a cukorbetegség családi halmozódást mutat, mind a fiatalkori, mind az úgynevezett időskori cukorbetegség esetén. Az időskori cukorbetegséget azért hívják időskorinak, mert általában idősebb korban az 50-es, 60-as életévekben alakul ki, de az utóbbi években egyre nagyobb arányban már fiatalabb korban jelentkezik.
A cukorbetegséggel foglalkozó kutatások már azonosították a diabétesz számos rizikótényezőjét, mint a családi anamnézist, bizonyos géneltéréseket, a születés előtti és utáni környezeti tényezőket, az alacsony születési súlyt, a felesleges mennyiségű élelem fogyasztását, fizikai inaktivitást, az elhízást, a terhesség alatti diabéteszt és az öregedést. A betegség lassú progressziója miatt az első tünetek és a diagnózis felállítása között 10-20 év is eltelhet, és akkor már csaknem minden esetben a betegség szövődményei is jelen vannak.
A cukorbetegek rövidebb élettartamáért a szövődmények a felelősek, hiszen a cukorbetegek 75-80 %-a a kardiovaszkuláris szövődmények miatt hal meg. A vak, amputált lábú vagy művesekezelésre szoruló betegek döntő többsége a cukorbetegek közül kerül ki. Mindezek megelőzése miatt is olyan fontos a betegség időben történő felismerése és talán ennél is fontosabb a hajlam felismerése, hogy megelőzhessük a betegség és a szövődmények kialakulását.
Megoldási irány: Az inzulin rezisztencia kialakulása, mint az időskori cukorbetegségre való hajlam, kimutatása ezért olyan fontos minden olyan embernél, akinek a családjában cukorbetegség előfordul, vagy előfordult. Már az inzulin rezisztencia idején elindulnak azok az érfal károsító folyamatok, amelyek végül is a cukorbetegség kialakulásának idején kerülnek felismerésre, mint kialakult szövődmények. Ezért olyan fontos még a betegség kialakulása előtt felismerni a lehetséges hajlamot, mert így megelőzhetővé válnak a betegség következtében kialakuló szövődmények.
Összefoglalva: Az időben történő felismeréssel és a megelőző kezeléssel a betegségek kockázatát csökkentetjük, az élettartamot növeljük és az életminőség gyökeresen megjavul.